مسئولیت اجتماعی

‎الگوسازی در حوزه طب تسکینی و حمایت از بیماران مبتلا به سرطان یک ضرورت است

 
‎به گزارش معاونت ارتباطات و امور بین الملل گروه انتخاب، روز دوشنبه ۴ بهمن ماه مراسم گشایش مرکز مراقبت‌های حمایتی تسکینی مکسا، به مناسبت میلاد با سعادت صدیقه کبری (س) در بیمارستان و مرکز آموزشی درمانی حضرت فاطمه(س) برگزار شد. این مراسم در راستای تفاهم‌نامه مکسا (مرکز نیکوکاری کنترل سرطان ایرانیان) با وزارت بهداشت و با همکاری دانشگاه علوم پزشکی ایران صورت گرفت.
 ‎در ابتدای نشست محمد جهانگیری مدیرعامل مکسا، ضمن خوش‌آمدگویی در معرفی مرکز مکسا بیمارستان و مرکز آموزشی درمانی حضرت فاطمه(س) اظهار کرد: الگوی درمانی مکسا در بیمارستان حضرت زهرا (س) به خاطر مادران طراحی شده است، چرا که در این عرصه باید مادران دلسوز را اولویت قرار داد. لذا قصد داریم برای ترمیم و بهبود کیفیت زندگی مادران درگیر با سرطان، خدمات مفیدی ارائه دهیم. معتقدیم این بخش باید تبدیل به مرکزی برای آموزش دادن به نسل جوان و گروه های پزشکی شود.
‎جهانگیری افزود: قصد داریم در امر ارائه خدمات فعالیت موثر داشته باشیم، همچنین یک الگو برای نظام پرداختی ارائه خواهیم کرد که بتواند دغدغه های مردم را رفع کند. از جمله کارهایی که ماندگار خواهد بود، ساخت سیستم متمرکزی است که بتواند از بیماران و کادر درمان رفع دغدغه کند. لازمه این کار هم‌افزایی بیشتر بین سیستم نیکوکاری و شبکه متخصصین و تمرکز بر حمایت و مراقبت است. امروز مفتخر هستیم که بگوییم گروه توسعه سرمایه‌گذاری انتخاب به مسئولیت اجتماعی خود عمل می‌کند.
‎در ادامه برنامه محمدرضا دیانی بنیانگذار مکسا گفت: این موسسه بر مبنای یک نیاز و یک کار خیر بر زمین مانده در نظام پزشکی کشور تاسیس شده است. بنده با داشتن تجربه ابتلا به این بیماری و طی کردن این مسیر می‌توانم بگویم که بحث مراقبت‌های تسکینی برای همه مورد نیاز است.
‎وی در ادامه اظهار کرد: مراقبت‌های حمایتی تسکینی نیازی مهم و اساسی است چراکه اگر مراقبت‌های حمایتی تسکینی در کنار فرد مبتلا و خانواده او وجود نداشته باشد ممکن است اثرات نامناسبی بر تمام جنبه‌های زندگی آنان داشته باشد که عوارض آن تا چند سال طول بکشد.
‎وی افزود: متخصصان سرطان بخاطر تعدد بیماران توانایی رسیدگی به همه را در طول دوران درمان ندارند و سیستم‌های مبتنی بر طب تسکینی و مراقبت‌های حمایتی و تسکینی در کنار متخصصین برای بهبود کیفیت زندگی افراد مبتلا باید فعالیت داشته باشند. روزهای اول که مکسا شروع به کار کرد متخصصان سرطان با نوع فعالیت ما آشنایی نداشتند اما امروز بحث‌های روانشناسی مکسا اثرات خوب بسیار زیادی دارد.
 
‎وی در پایان گفت: درحال حاضر اهمیت این مراقبت‌ها برای همگان روشن شده است. در این بیمارستان می‌توانیم کار ویژه‌ای انجام دهیم و سطح خدمات را به جایی رسانیم که تبدیل به الگو شود. با یاری خدا با بستری که فراهم است و با کمک متخصصان سرطان الگوی مناسبی را ارائه دهیم.
 ‎در ادامه شهریاری رئیس کمیسیون درمان و بهداشت مجلس شورای اسلامی بیان کرد: این روزها بیماران مبتلا به سرطان دغدغه‌های زیادی دارند. در بعضی از بیمارستان‌ها، کرامت انسانی به خوبی رعایت نمی‌شود. از دیگر ناراحتی‌های بزرگ ما این است که برخی از بانوان بخاطر شرایط خانوادگی دیر به بیمارستان مراجعه می‌کنند. با توجه به این مسائل یکی از دغدغه‌های جدی ما این است که بیمار دغدغه‌ای جز رنج بیماری را نداشته باشد. این کار ماندگار است و مورد رضایت خداوند خواهد بود.
‎وی افزود: تمامی بیمارستان‌های بزرگ کشور توسط خیرین ساخته شده است، البته امروز بحث وقف کمرنگ شده، امیدواریم در دولت جدید اتفاقات موثر و مناسبی رخ دهد.
 ‎در ادامه جلسه قلی‌زاده، معاون آموزش موسسه مکسا بیان کرد: فرآیند راه‌اندازی بخش مراقبت‌های حمایتی و تسکینی در سه مرحله انجام شده و از اردیبهشت ۱۴۰۰ کلید خورد. پس از توافق با ریاست علوم پزشکی ایران توافق‌نامه‌های اولیه منعقد و ارزیابی اولیه اقداماتی که قرار است در بخش انجام شود صورت گرفت.
‎وی گفت: قصد داریم که خدمات خوبی را به بیماران و خانواده آن‌ها ارائه دهیم، باید بیماران را در مراحل اولیه ابتلا تحت پوشش قرار دهیم تا از بستری‌های غیرضروری جلوگیری شود. در این راه نیروی انسانی برای ما اهمیت فراوانی دارد و حساسیت‌ زیادی به خرج داده‌ایم. ابتدا آموزش هفتگی برای پرسنل داشتیم، سپس به تجهیز بخش پرداختیم.
‎وی در ادامه گفت: تعامل ما با پزشکان متخصص نیز در حال افزایش است. هدف ما این است که اقدامات غیرضروری‌ را که بیمار از آن سود نمی‌برد را حذف کنیم و مدیریت علائم جسمانی، مراقبت‌های روانی، مراقبت‌های معنوی و اجتماعی را در این بخش اجرا کنیم.
‎قلی‌زاده در پایان اظهار داشت: تبیین جایگاه مکسا در نظام سلامت کشور بسیار مهم است. در مکسا هدفی جز حمایت از هموطنان نداریم. با توجه به نتایج مطالعات درجهان نزدیک به ۵۰ درصد افرادی که در بخش حمایتی و تسکینی بستری می‌شوند فوت می‌کنند که باید برای مدیریت این موضوع و حمایت در مراحل اولیه بیماری سیاستگذاری خاصی صورت گیرد.
 
‎در پایان مراسم، بخش مراقبت‌های حمایتی تسکینی موسسه مکسا در بیمارستان حضرت فاطمه زهرا (س) باحضور مهمانان افتتاح شد.
 ‎لازم به ذکر است؛ بخش بیمارستانی و کلینیک مراقبت‌های حمایتی تسکینی مکسا در بیمارستان و مرکز آموزشی درمانی حضرت فاطمه(س) همچون همه مراکز مکسا در شهرهای مختلف آماده ارائه خدمات رایگان به مادران درگیر با بیماری سرطان است.

پست های مرتبط

جلسه هم اندیشی متخصصان حوزه سرطان به میزبانی مکسا شعبه مشهد برگزار شد

newsroom

همزمان با گرامیداشت روز طب تسکینی برگزار شد؛ نخستین نشست تخصصی مراقبت های حمایتی و تسکینی در سرطان

newsroom

مرکز پیشگیری و کنترل سرطان مکسا

newsroom

ارسال دیدگاه