آخرین اخبار

حمایت از مؤسسات مالی غیرمجاز ظلم به صنعت است

 

رئیس هیئت‌مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم‌خانگی معتقد است که حمایت بانک مرکزی از سپرده‌گذاران مؤسسات مالی غیرمجاز موجب می‌شود پول ملت به جیب عده‌ای که اشتباه تصمیم گرفته‌اند، برود و به بخش‌های دیگری مانند صنعت ظلم شود.

به گزارش روابط عمومی گروه صنعتی انتخاب به نقل از ایسنا، محمدرضا دیانی امروز (دوشنبه) در نشستی خبری اظهار کرد: لازم است از سوی دولت اقدامی مؤثر برای برخورد با مؤسسات مالی غیرمجاز صورت گیرد.

وی ادامه داد: تا زمانی که سرمایه لازم برای بخش تولید فراهم نشود اقدام مؤثری شکل نخواهد گرفت. از سوی دیگر در شرایط فعلی و با توجه به بهره‌های فعلی سپرده‌گذاری دولت تا هر اندازه نقدینگی را افزایش دهد منجر به رونق نخواهد شد، چراکه مردم ترجیح می‌دهند سرمایه خود را روانه بانک‌ها کنند.

بیانی در ادامه صحبت‌های خود با تأکید مجدد بر حمایت‌هایی که لازم است برای رونق ‌بخش‌های مختلفی از جمله صنعت کشور صورت بگیرد، گفت: تا زمانی که مباحث مربوط به سرمایه‌گذاری و نقدینگی در بخش صنعت حل نشود، نمی‌توان انتظار داشت گامی مؤثر در این زمینه برداشته شود اما در شرایط فعلی با توجه به نرخ بهره بانکی نباید از مردم انتظار داشت که سرمایه خود را صرف خرید که منجر به راه افتادن چرخه تولید می‌شود، کنند.

وی ادامه داد: اکنون با توجه به نرخ سود سپرده‌های بانکی، مردم ترجیح می‌دهند تمام سرمایه خود را در بانک‌ها بگذارند و حتی برای خرید دست نگه‌دارند چراکه تورم در کشور کنترل‌شده و افراد می‌توانند با عقب انداختن خرید کالاهای مدنظر خود و قرار دادن پول آنها در بانک از سود سپرده بهره‌مند شوند. بر همین اساس برای رونق اقتصادی کشور چاره‌ای نداریم جز آنکه بهره بانکی را مورد توجه و بازنگری جدی قرار دهیم.

دیانی همچنین تأکید کرد: داعش در سرزمین ما به مثابه بهره‌های بانکی است. حال در چنین شرایطی یک موسسه مالی بهره نامتعادل و غیرمنصفانه‌ای را اعلام می‌کنند و مردم نادانسته برای دریافت این بهره سرمایه خود را در آن می‌گذارند. اکنون پرسش ما این است که اگر فردی در سرمایه‌گذاری خود اشتباه کرده آیا باید بانک مرکزی از سرمایه‌ای که مربوط به کل کشور حساب می‌شود، آن را جبران کند.

طی این سال‌ها بسیاری از افراد در بخش‌هایی مانند پدیده شاندیز سرمایه‌گذاری کرده و پول آنها بر باد رفت. آیا آنها هم سرمایه‌گذاری نکرده بودند. اگر ما کاری را انجام می‌دهیم باید اطلاعات کافی در مورد آن را به دست آورده و ریسک آن را بپذیریم. اگر قرار باشد هر یک از بخش‌های کشور به دلیل آنکه متضرر شده به خیابان‌ها ریخته و تجمع کنند و در نهایت خسارت به آنها پرداخت شود، آیا بخش‌های مختلفی چون بخش تولید هم نمی‌توانند این اقدام را انجام دهند؟

وی ادامه داد: به‌شخصه سه سال در مقابل بانک مرکزی گدایی و التماس کردم تا یک خط اعتباری دو سه هزار میلیارد تومانی برای کارت ایرانی و حمایت از تولید داخل ایجاد شود اما در نهایت هیچ نتیجه‌ای نداشت. اکنون ما باید توجه داشته باشیم که تا زمانی که نرخ سود بانکی کاهش پیدا نکند، شرایط اقتصادی کشور اصلاح نمی‌شود. کاهش نرخ سود نیز با توصیه و صلوات انجام نمی‌شود.

دیانی با تأکید بر اینکه بخش‌های رسانه‌ای و مطرح‌شدن این موضوع در رسانه‌ها باعث تأثیرگذاری بر افکار عمومی شده و جریان اقتصادی صحیح در کشور را دچار انحراف می‌کند.

رئیس هیئت‌مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم‌خانگی ادامه داد: حتی اگر بزرگترین بانک‌های دنیا را هم در نظر بگیریم، اگر یک روز به سرمایه‌گذاران آنها اعلام شود که این بانک دیگر توان پرداخت سود ندارد و این سرمایه‌گذاران بخواهند یکباره سرمایه خود را خارج کنند قطعاً آن بانک توان انجام این کار را نخواهد داشت. بر همین اساس تأکید می‌شود که باید برای اصلاح روند اقتصادی کشور آماده‌سازی افکار عمومی نیز مورد توجه قرار گیرد.

دیانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به بحث پرداخت یارانه به مردم اشاره کرد و آن را از دیگر سیاست‌هایی دانست که باید متوقف شود.

وی دراین‌باره عنوان کرد: گداپروری دردی از مملکت دوا نخواهد کرد. من به‌شخصه دست کمیته امداد را می‌بوسم چراکه یک کارآفرین بزرگ بوده و حجم بالایی از کارآفرینی داشته است، اما باید توجه داشته باشیم که ارزش کارآفرینی به‌مراتب بیشتر از کمک مادی به افراد است.

رئیس هیئت‌مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم‌خانگی کشور در بخش دیگری از صحبت‌های خود به ارائه توضیحاتی درباره صنعت تولید لوازم‌خانگی پرداخت و درباره تأثیرگذاری طرح ارائه کارت اعتباری خرید اظهار کرد: اگر در این حوزه کارتی به شکل عمومی ارائه شود، منجر به سود نخواهد شد. چراکه مردم می‌توانند این هزینه را صرف خرید کالاهای خارجی کنند اما اگر نهادهای متولی این بخش مانند بانک مرکزی، سازمان برنامه‌وبودجه و … با سعه‌صدر، تعامل و جدیت بیشتر مسیر تحقیقات پیرامون این نوع طرح‌ها را طی کند، با توجه به اینکه چنین تجربیاتی در کشور حالت اولیه دارد، ممکن است تأثیرگذاری این نوع طرح‌ها بیشتر شود.

رئیس هیئت‌مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم‌خانگی کشور ادامه داد: ما هنوز به این نتیجه نرسیده‌ایم که اجرای چنین طرح‌هایی برای کشور ارزشی فوق‌العاده به همراه داشته باشد اما به هر صورت اقتصاددانان بر این نکته تأکیددارند که بهترین شیوه تزریق نقدینگی به یک جامعه آن است که شرایطی فراهم شود که این نقدینگی صرف بحث تولید شود.

دیانی همچنین عنوان کرد: می‌توان این کار را از کالاهای واسطه‌ای که دامنه وسیع‌تری دارند آغاز کرد و در مراحل بعدی با بهره‌گیری از تجربیات این بخش سراغ بخش‌های دیگر رفت.

وی عنوان کرد: اکنون برای اجرای طرح صدور کارت اعتباری خرید لازم است تولیدات خارجی در نظر گرفته نشود.

وی در ادامه درباره تأثیرگذاری فعالیت برندهای خارجی در ایران توضیح داد: اگر این برندها و حضور آنها در ایران شرایطی فراهم کند که ۵۰ درصد تولید صرف صادرات شود می‌توان گفت که این حضور برای کشور ارزش‌افزوده به همراه داشته است اما اگر اتفاقی غیر از این رخ دهد، منجر به صدمه دیدن تولیدکننده داخلی خواهد شد. چراکه رقابت در این بازار به‌مراتب سخت‌تر خواهد بود اما اگر حضور برندهای خارجی در ایران شرایطی را فراهم کند که ایران به عنوان مبدأ صادراتی آنها باشد، قطعاً شاهد اتفاقات بهتری خواهیم بود. اکنون در برخی کشورها مانند چین، ویتنام، مکزیک یا لهستان شرایط به‌گونه‌ای است که این شرکت‌ها به عنوان هاب صنعتی به سراغ این کشورها رفته‌اند و از آنها برای صادرات کالا به کشورهای دیگر بهره می‌گیرند. اگر چنین اتفاقی در مورد ایران هم رخ دهد، قطعاً امری مثبت ارزیابی می‌شود اما فعالیت فعلی برندها در ایران نشان از چنین موضوعی ندارد و آنها تنها ایران را به عنوان یک بازار انتخاب کرده‌اند و مشارکت آنها در تولید هم برای دستیابی به این بازار است. چراکه در غیر این صورت انتظار می‌رود این برندها ساخت قطعات حساس و مهم خود را به ایران منتقل کنند.

دیانی در ادامه صحبت‌های خود به بحث کیفیت لوازم‌خانگی داخلی پرداخت و گفت: اگر بخواهیم کیفیت محصولات ما در این بخش افزایش پیدا کند، به تولید انبوه نیاز داریم اما اکنون شرایط ما به‌گونه‌ای است که در بحث صادرات تنها بازار عراق را در دست داریم و در حوزه داخلی نیز بسیاری از شرکت‌های خارجی در رقابت با ما قرار داشته و بخش قابل‌توجهی از بازار ما دست این برندها قرار دارد.

وی همچنین به بحث قاچاق لوازم‌خانگی اشاره کرد و گفت: ما در اقتصاد باز نیستیم که بخواهیم بگوییم درهای ما بر روی تمام کشورهای دنیا باز است. اکنون کشورهای مختلف دنیا در برخورد با تولیدکنندگان ایرانی و یا حتی سایر تولیدکنندگان محدودیت‌های بسیاری را در نظر می‌گیرند. بر همین اساس می‌توان در ایران هم چنین رویکردی را مورد توجه قرار داد.

رئیس هیئت‌مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم‌خانگی همچنین به بحث کیفیت کالاهای ایرانی اشاره کرده و یادآور شد: طبق ارزیابی‌هایی که صورت گرفته عمر مفید کالای ایرانی را می‌توان تا ۱۰ سال تخمین زد و در بسیاری از موارد مطرح‌کنندگان از کیفیت این کالاها رضایت بسیار دارند.

دیانی همچنین عنوان کرد: اکنون اگر در حوزه لوازم‌خانگی سرمایه‌گذاری مناسب صورت گیرد، این حوزه می‌تواند یکی از بالاترین ارزش‌ها در بحث اشتغال کشور را داشته باشد و اکنون نیز قریب به یک میلیون نفر در این بخش مشغول به فعالیت هستند.

پست های مرتبط

بیانیه رسمی گروه انتخاب درخصوص پرداخت غرامت توسط دولت کره جنوبی

newsroom

دکتر پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی: تنها راه مقابله با تحریم، رونق تولید و مصرف کالای ایرانی است.

newsroom

افزایش 200 درصدی تولیدات اسنوا

newsroom

ارسال دیدگاه