مسئولیت اجتماعی

جلسه هم اندیشی متخصصان حوزه سرطان به میزبانی مکسا شعبه مشهد برگزار شد

به گزارش معاونت ارتباطات و امور بین الملل گروه انتخاب، اولین نشست هم‌اندیشی متخصصان حوزه سرطان به میزبانی مرکز مشهد این موسسه، یک‌شنبه سیزدهم تیر ماه برگزار شد.

در این نشست که با حضور دکتر شاپور بدیعی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر محمد جهانگیری، مدیر عامل موسسه مکسا، محمدرضا دیانی، موسس و رییس هیات مدیره مکسا و همراهی جمعی از فعالان و صاحب نظرات این حوزه برگزار شد، در ابتدا گزارشی از اقدامات شعبه مشهد مکسا از ابتدا تاسیس تا به امروز ارائه گردید.

محمدرضا دیانی در ابتدای این جلسه ضمن توضیح پیرامون روند شکل‌گیری و تاسیس موسسه مکسا به عنوان اولین موسسه طب تسکینی در ایران اظهار کرد: ابتلا به سرطان درگیری‌های روحی زیادی برای بیمار ایجاد کرده و باعث آسیب‌پذیری، زود رنجی و افزایش سطح توقع بیمار می‌شود. متاسفانه امروزه در کشور ما شرایط بسیار دشواری در مسیر درمان و بهبود این بیماری وجود دارد و استفاده از خدمات حمایتی و مراقبتی طب تسکینی تاثیر بسیار مثبت و موثری در روند درمان و بهبود سرطان دارد.

وی با بیان اینکه متاسفانه روند ابتلا به بیماری سرطان در کشور ما در حال افزایش است و ابتلای یک فرد به سرطان باعث بروز پیچیده‌ترین مشکلات اقتصادی و اجتماعی در خانواده خواهد شد. پس ضروری است برای مقابله با این بیماری یک اجماع با همکاری متخصصین، آنکولوژیست‌ها و موسسات ایجاد کرد و مقابله با مشکلات ناشی از این بیماری یک رسالت ملی است.

شعبه مکسا در شهر اصفهان با بهره‌گیری از خدمات حمایتی و مراقبتی طب تسکینی توانسته است به ۱۵ درصد از بیماران مبتلا به سرطان کمک و با انتقال آن‌ها از بیمارستان به منزل شرایط مناسبی را برای ادامه روند درمان ایجاد کرده کند.

دیانی، مدیرعامل گروه صنعتی انتخاب بیان کرد: در مشهد روزانه تعداد زیادی از افراد مبتلا به سرطان شناسایی می‌شوند که باید شرایطی را برای تسریع روند درمانی آن‌ها فراهم کرد. ما در مکسا به عنوان پشتیبان این طرح آمادگی حمایت از این بیماران را از زمان تشخیص تا پایان مراحل درمان داریم.

محمدرضا دیانی

رئیس هیئت مدیره موسسه نیکوکاری کنترل سرطان ایرانیان بیان کرد: استقبال گروه‌های پزشکی و آنکولوژیست‌های مشهد از خدمات طب تسکینی بسیار خوب و شایسته تقدیر بوده است. ما برای ادامه و بهتر اجرا کردن این رسالت ارزشمند نیازمند جهش مناسبی هستیم تا بتوانیم با ارائه خدمات حمایتی و مراقبتی به بیمار و خانواده‌اش کیفیت زندگی آنان را بهبود و روند درمانش را آسان نماییم.

دیانی این‌گونه ادامه داد: خدمات طب تسکینی را می‌توان در گام اول با تقویت روحیه بیمار آغاز و در ادامه با همراهی متخصصان مدیریت کرد. قطعا همکاری و تبادل اطلاعات پزشکان متخصص و کادر درمان با تیم طب تسکینی برای راه‌اندازی و فعالیت مراکز طب تسکینی در همه استان‌های کشور بسیار موثر و راه‌گشا خواهد بود و امید است با همراهی هم بتوانیم خدمات حمایتی و مراقبتی را در اختیار تعداد بیشتری از بیماران مبتلا به سرطان کشورمان قرار دهیم.

دیانی در ادامه از زحمات دکتر بیژن نژاد، دکتر جهانگیری و سایر همکاران که باعث تسریع در ارائه این اقدامات شده‌اند تشکر و قدر‌دانی نمود و گفت: لازم است که با دعوت از آنکولوژیست‌ها شرایط را برای توسعه این واحدها ایجاد کنیم.

دیانی مدیرعامل مکسا و گروه انتخاب بیان کرد: در اوایل راه‌اندازی مرکز طب تسکینی اصفهان مقاومت‌های فراوانی در برابر این دانش جدید پزشکی صورت گرفت اما با شروع فعالیت و تلاش استمراری همکاران مکسا، بیماران فراوانی به ما مراجعه و از خدمات حمایتی و مراقبتی استفاده کردند.

وی افزود: ما در مکسا و گروه توسعه سرمایه‌گذاری انتخاب در راستای ادای دین و مسئولیت اجتماعی خود، حضور پزشکان و افراد متخصص در حوزه سرطان را در کنار تیم طب تسکینی ارج می‌نهیم و آمادگی خود را جهت تبادل دانش و تسهیل مشکلات این مسیر اعلام می‌نماییم تا بتوانیم شاهد جهش مناسبی برای ارائه خدمات به بیماران این مرکز باشیم.

در ادامه جلسه محمد جهانگیری مدیر عامل موسسه نیکوکاری کنترل سرطان ایرانیان «مکسا» در نشست هم‌اندیشی مکسا در مشهد مقدس ضمن تشکر از حضور اساتید و متخصصان با تاکید بر هم‌افزایی کادر درمان و موسسات مردم نهاد گفت: ما از کار تیمی و حمایتی غافل شده بودیم و امروز این امر باید انجام شود. دغدغه ما ارائه کامل مراقبت‌های حمایتی و تسکینی همراه با نگاه جامع و سیستمی است.

وی با اشاره به رسالت مکسا ابراز کرد: در بخش مراقبت‌های حمایتی و تسکینی باید پیش از آنکه بیمار از بیماری خود آگاه شود با حمایت‌های مراقبتی و تسکینی در کنار او و خانواده وی باشیم و این مهم با هم‌افزایی مختصصان و اساتید هموار می‌شود.

مدیر عامل مکسا ضمن اعلام آمادگی موسسه جهت هم‌افزایی و همکاری متقابل با متخصصین حوزه‌ی سرطان اظهار کرد: با توجه به محدودیت موسسات در حوزه‌ی مراقبت‌های حمایتی و تسکینی، اولین رسالت موسسه مکسا بحث آموزش است که با توجه به پتانسیل موجود در زمینه‌ی آموزش‌های مهارتی در زمینه‌ی طب تسکینی می‌تواند همکاری موثری با سایر موسسات و مراکز درمانی داشته باشد.

جهانگیری در پایان گفت: مراقبت‌های حمایتی و تسکینی مانند حلقه مفقوده سیستم درمان سرطان است و باید برای محقق شدن آن همکاری و تلاش مضاعفی داشته باشیم که این همراهی در تاسیس و راه‌اندازی مراکز ۱۶گانه جدید مکسا می‌تواند تاثیر متفاوت‌تری داشته باشد.

پست های مرتبط

اعطای وام اشتغال به خانوده های بیماران سرطانی

newsroom

مکسا به عنوان عضو هیئت مدیره شبکه ملی سرطان انتخاب شد

newsroom

رویارویی پژوهشگران جوان با چالش‌های مراقب‌های حمایتی و تسکینی

newsroom

ارسال دیدگاه