آخرین اخبار

تکمیل فاز اول مرمت و احیا خانه شیخ بهایی

home-sheikhbahaei-newsroom

فاز اول بازسازی و مرمت خانه تاریخی شیخ بهایی به همت گروه توسعه سرمایه گذاری انتخاب تکمیل شد.

گروه توسعه سرمایه گذاری انتخاب در راستای ایفای نقش خود در مسئولیت های اجتماعی به بازسازی خانه شیخ بهایی به عنوان یکی از خانه های تاریخی شهر اصفهان اقدام کرده است.

خانه ارزشمند و تاریخی شیخ بهایی که معماری و ساخت آن مربوط به دوره قاجاریه است، در سال 1382 شمسی توسط سازمان میراث فرهنگی کشور در فهرست آثار ملی ایران به شماره 9087 به ثبت رسید. این خانه به واسطه متروکه شدن و همچنین آسیب های فراوان سازه ای و محیطی، در معرض خطر قرار داشت که در نهایت به منظور مرمت و حفظ اثر و در نهایت ایجاد مکانی اصیل جهت برگزاری مراسم های فرهنگی و مذهبی توسط گروه توسعه سرمایه‌گذاری انتخاب خریداری شد.

مراحل بازسازی و احیا این خانه تاریخی که در حال از بین رفتن و متروکه شدن بوده از سال 1393 آغاز شد. با توجه به آسیب‌های فراوان سازه‌ای و محیطی که به این اثر تاریخی وارد شده بود، اقدامات استحکام‌بخشی، حفاظت، مرمت، احیا و تجهیز تأسیسات شامل سرمایش، گرمایش، روشنایی و نورپردازی، اعلام حریق، صوت، تصویر، دوربین‌های مداربسته و … انجام شده و به دلیل وسعت حجم اقدامات، فاز اول آن جهت مراسم سوگواری دهه اول محرم‌الحرام سال 1439 هجری قمری آماده شده و اقدامات تکمیلی پس از آن صورت خواهد پذیرفت.

این خانه یکی از بزرگترین خانه‌های مجموعه شیخ بهایی بوده که در سنوات گذشته توسط مالکین قبلی تفکیک‌شده است. از ویژگی‌های این بنای تاریخی می توان به حیاط مرکزی و سه‌طرفه ساخت بودن ساختار آن اشاره کرد. در حال حاضر دو ورودی در ضلع شرقی و یک ورودی کوچک از سمت جنوب غربی دسترسی به خانه را امکان‌پذیر می‌کند.

شاه‌نشین در قسمت شمالی با درب ارسی جلوۀ خاصی به صحن خانه داده است. در ضلع غربی و شرقی وجود سه اتاق و دو فضای نیمه‌باز به همراه دو نیم‌طبقه از مهمترین فضاهای این دو بخش هستند. اتاق میانی جبهۀ غربی از تزئینات اصیل قطاربندی در طاقچه‌ها، نقاشی و گچ‌بری شیر و شکر در سطح دیوارها پوشیده شده که در اقدامات حفاظت و مرمت می‌گردد.

این خانه تاریخی پس از مرمت توسط هلدینگ ساختمان و گردشگری با حفظ هویت پیشین به عنوان غدیریه و حسینیه دیانی نامگذاری شده و از روز جمعه 31 شهریور ماه 96 مطابق با اول محرم الحرام 1439 به مدت 10 روز از اذان صبح مجلس سوگواری سید و سالار شهیدان در غدیریه و حسینیه دیانی برگزار می شود. این مراسم روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی تا ظهر ادامه دارد.

حسینیه و غدیریه دیانی در خیابان مسجد سید، خیابان آیت الله زاهد، نبش مسجد تکیه واقع شده است.

 

پست های مرتبط

تجلیل از کارگران نمونه در کارخانه های گروه صنعتی انتخاب

newsroom

شمارش معکوس برای بستن درب یخچال

newsroom

گواهینامه اهتمام به کیفیت به شرکت لجستیک کالابران انتخاب تعلق گرفت

newsroom

ارسال دیدگاه